Nieruchomości

Domowy kominek

Pytani o element wyposażenia salonu, który przyczynia się do tego, że jest on postrzegany jako miejsce prawdziwie przytulne, zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na kominek. Rzeczywiście, rozwiązanie to od stuleci budzi pozytywne skojarzenia, zawsze jest przy tym wiązane z rodzinną bliskością i spotkaniami w gronie najbliższych. O tym, że kominek nie jest przeżytkiem najlepiej świadczy to, że na krajowym rynku wcale nie brakuje firm odpowiadających za jego dostarczanie. Klienci często zastanawiają się nad jego montażem i wcale nie przejmują się tym, że narażają się w ten sposób na dodatkowy koszt. Wypada zatem zastanowić się nad tym, czy rozwiązanie to znajduje rację bytu i w naszym domu.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że kominek powinno się brać pod uwagę już na etapie projektowania domu, mamy bowiem w jego wypadku do czynienia z rozwiązaniem, które wymaga pewnych dodatkowych udogodnień jeżeli nie chcemy, aby jego instalacja wiązała się z zagrożeniem naszego zdrowia i życia. Z tego samego względu kominek powinien zostać umiejscowiony w bezpośredniej bliskości komina oraz w pewnym oddaleniu od przewodów elektrycznych. Żadna osoba planująca wystrój wnętrz nie może przecież stawiać atrakcyjności wizualnej salonu wyżej niż bezpieczeństwa jego użytkowników. W okolicy kominka powinniśmy również zadbać o to, aby na ścianach były płyty ognioodporne – to zapewni najlepsze bezpieczeństwo.

Jeszcze przed wyborem najbardziej atrakcyjnego rozwiązania wskazane jest również zastanowienie się nad tym, jaką będzie ono pełniło funkcję. Jeszcze sto lat temu eleganckie kominki były źródłem ciepła w salonie, na początku dwudziestego pierwszego wieku nie powinniśmy jednak wiązać z nimi zbyt wielkich nadziei w tym zakresie. Owszem, w bezpośredniej bliskości kominka zawsze jest ciepło, należy jednak pamiętać, że już sam rozkład ciepła jest bardzo nierównomierny. Im dalej od kominka – tym jest zimniej, trudno zatem dziwić się, że rozwiązania tego typu dostępne obecnie w sprzedaży pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną.

Wybierając kominek nie zaszkodzi również zdobyć informacje na temat firmy oferującej tego rodzaju rozwiązanie.Wspominane już wielokrotnie względy bezpieczeństwa nakazują skoncentrowanie się na kominkach wysokiej klasy, dobrze zatem mieć pewność, że ich producent cieszy się zaufaniem, a użytkownicy polecanych przez niego kominków nie narzekają na problemy z ich użytkowaniem. W innym wypadku zalety kominka mogą zostać przyćmione przez jego wady.

 

Komentarze z Facebooka

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz